Aktivita č. 6 - Rúfusove Bohdanovce

Dátum realizácie: 30. 5.

Personálne zabezpečenie: Berežná, Hašková

Účastníci: prihlásení účastníci

Priebeh akcie: Koncom školského roka sa už stáva tradíciou, že priestory našej školy zaplnia mladí literárni tvorcovia z blízkych aj vzdialenejších škôl. Na treťom ročníku súťaže a prehliadky vlastnej tvorby sa dňa 30. 5. 2013 zišli žiaci z Čane, Družstevnej pri Hornáde, Malej Idy, Veľkej Idy, Ruskova, Kysaku, Košickej Belej, Budimíra, Košickej Polianky, Ďurkova, Bidoviec, Rozhanoviec a samozrejme domácich Bohdanoviec. Všetkých hostí vítali naše „hostesky“ v neodmysliteľných školských tričkách – deviatačky a ôsmačky (aj chlapci sa našli) v príjemne a vkusne upravenej prízemnej chodbe. Okrem prezencie tu na všetkých súťažiacich a doprovod čakali nielen žetóny na občerstvenie, ale aj veľmi pekný zborník s víťaznými prácami z minulého ročníka. Kroky súťažiacich viedli na druhé poschodie, kde sa konalo otvorenie  súťaže. V úvode zaznel krátky príhovor pána riaditeľa školy a pani starostky, báseň Milana Rúfusa, nová hymna našej školy v podaní gitarovej skupiny a moderný tanec predviedla skupina Dúha. Na záver krátkeho programu si prítomní vypočuli a pripomenuli minuloročnú víťaznú báseň. Mladí literáti súťažili osobitne v poézii a próze. V prvom kole sa prezentovali vlastnou tvorbou, ktorú mali pre túto príležitosť pripravenú. Druhé kolo bolo náročnejšie – priamo počas súťaže, v časovom limite 1 hod.,  mali vytvoriť báseň alebo prozaický text na zadanú tému. Súťažiaci sa však nezľakli a poroty to nemali ľahké. V závere okrem vyhodnotenia a ocenenia najlepších zazneli – vlastne tiež už tradične – víťazné diela vo všetkých kategóriách. A keď súťažiacich vyprevádzal do pripraveného autobusu silný lejak, možno niektorej umeleckej žiackej duši napadlo, že obloha plače nad tým, že vydarené dopoludnie skončilo. Ocenení žiaci: Poézia: 1. kategória (4. – 5. roč.) – 1. miesto: Lukáš Poprocký, Bohdanovce; 2. miesto: Marcel Balogh, Malá Ida; 3. miesto: Lenka Chládková, Čaňa; 2. kategória (6. – 7. roč.) – 1. miesto: Ema Sopková, Košická Polianka; 2. miesto: Zuzana Marková, Družstevná pri Hornáde; 3. miesto: Erik Sponták, Malá Ida; 3. kategória (8. – 9. roč.) –  1. miesto: Silvia Lovasová, Bohdanovce; 2. miesto: Aneta Čiderová, Ďurkov; 3. miesto: Miriam Štefková, Budimír; Próza: 1. kategória (4. – 5. roč.) – 1. miesto: Natália Seligová, Rozhanovce; 2. miesto: Nicol Fedurcová, Družstevná pri Hornáde; 3. miesto: Daniela Pócsová, Bohdanovce; 2. kategória (6. – 7. roč.) – 1. miesto: Gabriela Beňová, Bidovce; 2. miesto: Ema Bačová, Malá Ida; 3. miesto: Zuzana Boháčová, Družstevná pri Hornáde; 3. kategória (8. – 9. roč.) –  1. miesto: Daniela Vargová, Malá Ida; 2. miesto: Michaela Duračková, Bidovce; 3. miesto: Samuel Gregorovič, Košická Belá.

Fotografie z akcie: